Projekt KROKUS

Projekt KROKUS został zapoczątkowany w 2005 roku w Irlandii. Obecnie bierze w nim udział 45 000 uczniów z Irlandii, Irlandii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski. Podczas pierwszej edycji projektu w Polsce, w 2009 roku, wzięło w nim udział 2600 uczniów z 24 szkół. W edycji 2012r. brało udział 6300 uczniów z 90 szkół. Od 2013r. SP w Wisznicach dołączyła do tego grona.


Projekt Krokus jest skierowany do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

 

Projekt realizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście. strona internetowa muzeum

wolontariat1

sp

prz 

biblioteka.jpg     

ml

      

aa

galer

Free Joomla! template by L.THEME