W dniach 25-29 maja 2026 roku odbyła się wycieczka szkolna „Bałtyckie przygody”. Jej pomysłodawcą i kierownikiem był p. Alfred Bednarek. Uczestnicy, uczniowie kl. VI – VIII oraz sześć osób ze Szkoły Podstawowej w Horodyszczu, wyjechali z Wisznic 25 maja o godzinie 6:00.
Pierwszego dnia grupa udała się do Poznania, gdzie zwiedziła najciekawsze miejsca i poznała historię miasta. Była to doskonała okazja do zobaczenia wielu zabytków. Następnie uczestnicy pojechali do Świnoujścia, skąd wieczorem wypłynęli promem „Mazovia” do szwedzkiego Ystad.
Drugiego dnia po dotarciu na miejsce pojechali autokarem do Kopenhagi. Zobaczyli wiele znanych miejsc i zabytków stolicy Danii. Mieli także wyjątkową okazję uczestniczyć w obchodach urodzin króla Danii i zobaczyć go osobiście, gdy wyszedł przywitać zgromadzonych mieszkańców i turystów. Po południu wrócili do Szwecji
i spacerowali po Malmo. Wieczorem grupa wróciła do Ystad i promem „Polonia” wyruszyła do Polski.
Trzeciego dnia uczestnicy przypłynęli do Świnoujścia. Odbyli krótki spacer po tym jedynym polskim mieście na wyspach, a następnie udali się do Niemiec, gdzie odwiedzili molo w Heringsdorfie. Ciekawym punktem programu była również wizyta w Parku Rozrywki Karls Erlebnis-Dorf. Wieczorem grupa przyjechała do Międzyzdrojów, gdzie została zakwaterowana w Domu Wczasowym „Posejdon”.
Czwarty dzień rozpoczął się od wejścia na punkt widokowy w Wolinie, skąd roztaczał się piękny widok na okolicę. Następnie skierowano się do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie poznawano walory przyrodnicze tego miejsca. Kolejnym punktem programu była Ostoja na Zatoce oraz spacer po molo w Międzyzdrojach. Później uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna udała się do aquaparku, a druga weszła na Kawczą Górę. Po dniu pełnym atrakcji wszyscy wrócili do ośrodka na obiadokolację
i nocleg.
Ostatniego dnia wykwaterowano się z ośrodka i pojechano do Szczecina, by zwiedzać to piąte pod względem powierzchni miasto z przewodnikiem. Po zakończeniu programu wycieczki wyruszono w drogę powrotną do domu.
Wyjazd był bardzo udany. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele ciekawych miejsc w Polsce, Szwecji, Danii i Niemczech, a także spędzić wspólnie czas i zdobyć nowe doświadczenia.
Autor – Anna Karpiuk kl. VIII





