Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. J. I. Kraszewskiego w Wisznicach wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii historyczno-edukacyjnej „BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024”. Inicjatywa ta mająca na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, promowanie postaw patriotycznych oraz popularyzowanie historii Polski XX wieku, stała się wyjątkową lekcją patriotyzmu i tożsamości narodowej.
W ramach kampanii uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych opartych również na scenariuszach przygotowanych przez organizatorów. Zajęcia obejmowały projekcje filmów historycznych o Powstaniu Warszawskim, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz działania artystyczne i kreatywne, mające na celu oddanie hołdu bohaterom tamtych dni.
Działania poszczególnych grup wiekowych:
Najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się w kampanię wspólnie śpiewając hymn Polski (https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9d877a80-82fb-47af-9a29-d06bbcb8ef6c), a grupa sześciolatków stworzyła prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe. Dzieci nagrały również podziękowania skierowane do Powstańców, pokazując, że nawet najmłodsi rozumieją wartość pamięci historycznej (https://youtu.be/ZNVd0IZZmbo).
Uczniowie klas I-III poznawali symbole narodowe i bohaterskie postawy na przykładzie Powstańców Warszawskich. Klasa I wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” (https://youtu.be/ihVgwsoIa5U), klasa II zaprezentowała „Taniec wolności” w ramach apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości (https://youtu.be/MonJn8lLMnA), a klasa III przygotowała plakat upamiętniający bohaterów 1944 roku (https://drive.google.com/file/d/11_qUxCdljBWFeLmi1mLhQb2es12F4DAS/view?usp=drive_link). Dzieci obejrzały także przedstawienie kukiełkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” oraz filmy promujące kampanię, dzięki czemu w atrakcyjny sposób zgłębiły trudną tematykę historyczną.
Klasy IV-V skoncentrowały się na emocjonalnym wymiarze wojny, poznając historie dzieci, które straciły dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa w wyniku wojennych działań. Klasa IV zadedykowała Powstańcom taniec z szarfami (https://youtu.be/MpElHbnJqJE), natomiast klasa V wykonała plakat upamiętniający wydarzenia z Powstania Warszawskiego (https://drive.google.com/file/d/1ND5pgQ1214_PJtxxKHSlZpLZewZ1N07a/view?usp=drive_link).
Klasa VI poświęciła lekcję wychowawczą na zgłębienie tematyki kampanii, tworząc film ukazujący ich zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Powstańcach. W filmie uwieczniono zdjęcia z obchodów rocznicy Powstania, w których brali udział, laurki oraz grafiki komputerowe, które w pełni oddają ducha projektu (https://youtu.be/CktwJY_xk1g).
Młodzież z klas VII-VIII pracowała z materiałami zamieszczonymi na stronie BohaterON m.in. „Co za historia” czy „Też byliśmy”. Uczniowie zrozumieli, że Powstanie Warszawskie jest symbolem odwagi i niezłomności nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla całego narodu polskiego. Obie klasy stworzyły „żywy pomnik”, który został utrwalony na zdjęciu jako wyraz hołdu dla bohaterów tamtych wydarzeń (https://drive.google.com/file/d/1wdSNZu_yOBpV0QauEnGq0ZQqnjio7L-e/view?usp=drive_link).
Efekty kampanii
W ramach projektu powstały liczne prace plastyczne, filmy i zdjęcia, które zostały przesłane na portal „Dumni z Powstańców” – wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach Warszawskich (w trakcie weryfikacji). Realizacja scenariuszy odbywała się na lekcjach historii, godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych oraz dodatkowych zajęciach edukacyjnych.
Udział w kampanii był dla całej społeczności szkoły wyjątkową lekcją współczesnego patriotyzmu. Wzbogacił wiedzę historyczną uczniów, umocnił ich poczucie tożsamości narodowej oraz uwrażliwił na wartości takie jak odwaga, solidarność i poświęcenie. Działania te z pewnością pozostaną na długo w sercach i pamięci uczestników będąc inspiracją do dalszego rozwijania postaw patriotycznych.
Koordynator - Aneta Guzek