DRODZY RODZICE DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH!
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego, przekazujemy kilka informacji:
Co przygotować dla dziecka?
1. Podpisany worek z ubraniami na zmianę.
2. Wygodne kapcie (wsuwane lub na rzepy).
3. Bidon na wodę (podpisany!).
4. Chusteczki nawilżane i higieniczne (po jednym opakowaniu).
Wskazówka:
przygotowując ubrania do przedszkola należy pamiętać o tym, aby były one wygodne i aby dziecko samo mogło je założyć, czy zdjąć (spodnie, spódnice na gumce, buty bezpieczne – nie drewniaki, klapki – łatwe do założenia, najlepiej zapinane na rzepy, rękawiczki z jednym palcem, itp.).
Bardzo ważne jest nakrycie głowy (o każdej porze roku, a szczególnie latem).
Nie przynosimy do przedszkola biżuterii, kosmetyków i zabawek!!!
Ubrania na zmianę: majtki, bluzka, rajstopki, spodnie, koszulki, sweterek, bluza, chustka na głowę zostawiamy w podpisanym worku.
Ważne:
wszystkie rzeczy powinny być podpisane.
• składka na pomoce plastyczne itp. (suma uzgodniona przez rodziców na pierwszym spotkaniu),
• składka na imprezy okolicznościowe w przedszkolu (uzgodniona przez rodziców na pierwszym zebraniu),
• składka na Radę Rodziców (uzgodniona na pierwszym zebraniu w szkole),
Drodzy Rodzice 3 latków!
Pójście dziecka do przedszkola to nowa sytuacja dla całej rodziny. Nowi koledzy, nowi opiekunowie, nowe miejsce, nowe zabawy, obowiązki i zasady, a także nowe smaki i jedzenie – to wszystko może okazać się dla dziecka trudne.
Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
• Korzystanie z toalety
Pomagamy dziecku być samodzielnym w toalecie, uczyć wycierania pupy, spuszczania wody i dokładnego mycia rąk.
• Rozstanie z mamą i tata
Trzyletnie dziecko wie już, że rozstanie z rodzicami to nie koniec świata, bo po kilku godzinach znów można się do nich przytulić. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na początku września i tak może płakać. To minie. Nauczycielki wiedzą, jak postępować w takich sytuacjach.
• Samodzielne jedzenie
Trzylatek powinien już jako tako radzić sobie z widelcem, łyżką i kubkiem. Nie należy już karmić maluszka, ani denerwować się gdy ubrudzi się podczas jedzenia. Dzięki temu będzie miał dużo okazji do ćwiczeń.
• Przedszkole to fajne miejsce
Przedszkole to ciekawe miejsce, w którym można poznać rówieśników i nauczyć się wielu nowych rzeczy i gdzie nie ma mowy o nudzie. Ważne jest, aby dużo z dzieckiem rozmawiać. Pytać, jak było w przedszkolu, co dziecko robiło, co mu się podobało, a co nie. Wtedy można na bieżąco rozwiązywać z nim problemy, które się pojawią. Nigdy nie można lekceważyć dziecięcych problemów, a tym bardziej nie śmiać się z nich! Nam mogą wydawać się błahe, w świecie małego dziecka mogą okazać się olbrzymie i przytłaczające.
• Samodzielne ubieranie
Trzylatek powinien już wiedzieć, że skarpetki zakłada się na nóżki, a rękawiczki na ręce, a nie odwrotnie, co nie oznacza, że jest w stanie sam ubrać się od stóp do głów. Najważniejsze, by starał się być samodzielny. W przedszkolu może liczyć na pomoc nauczycielek.
• Sygnalizowanie swoich potrzeb
Przed pójściem do przedszkola, warto również nauczyć dziecko rozmawiać o swoich potrzebach. Powinno ono umieć powiedzieć, kiedy chce jeść, pić, kiedy coś je boli lub martwi. Dlatego trzeba rozmawiać z dzieckiem, zadawać mu pytania i nie odgadywać w lot jego myśli. Jeśli dziecko nie mówi w ogóle albo mówi bardzo mało, warto zasięgnąć porady logopedy.