W roku szkolnym 2018/ 2019 po raz pierwszy zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pod adresem cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/arkusze-pokazowe-grudzien-2017 można już zapoznać się z pokazowymi arkuszami egzaminacyjnymi oraz zasadami rozwiązań zadań.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

• uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej
  • słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Więcej informacji o egzaminie - na stronie cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/